Pasek kart w przeglądarce – poziomo, czy pionowo?

Przeglądarka internetowa jest jednym z najczęściej wykorzystywanych przez nas narzędzi, czy to przy pracy z komputerem, czy smartfonem. Do internetu przenosi się wiele usług, swoje wersje online mają edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, edytory grafiki i wiele innych. Sprawia to, że inne oprogramowanie staje się często zbędne, a przeglądarka internetowa staje się naszym głównym narzędziem pracy.
Skoro więc przeglądarka internetowa jest tak ważnym narzędziem, warto skonfigurować ja tak, by korzystanie z niej było możliwie jak najbardziej ergonomiczne i wydajne. Użytkownikom komputerów dobrze znany jest pasek kart w przeglądarce, na którym znajdziemy wszystkie otwarte przez nas strony internetowe. Możemy je przenosić z miejsca na miejsce, zamykać, otwierać nowe… Pasek kart był prawdziwą rewolucją w sposobie, w jaki surfujemy po sieci i dziś jest to niezaprzeczalny standard.

Standardem jest też poziomy pasek kart. Wszystkie popularne przeglądarki internetowe są domyślnie skonfigurowane w ten sposób. Wiele daje też jednak możliwość (czy to natywnie, czy za pomocą specjalnych rozszerzeń) ustawienie pionowego paska kart. Które rozwiązanie jest lepsze? To już zależy tyko i wyłącznie od nas. U większości dominuje jednak siła przyzwyczajenia. Pasek kart u góry okna jest czymś naturalnym. Warto jednak dać szansę alternatywie i spróbować ustawić pasek kart pionowo. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Dominują dziś szerokie, panoramiczne ekrany. Pionowy pasek kart doskonale wykorzystuje szeroką przestrzeń ekranu. Oczywiście tracimy nieco przestrzeni ekranu – pasek pionowy zajmuje jej zasadniczo więcej niż poziomy. Ale nie rzecz w minimalizowaniu używanej przez pasek powierzchni, a optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. W pionie zmieści się też więcej kart, ułożonych jedna pod drugą. Taki układ ma też szansę być dużo czytelniejszy.

Choć większość korzysta z poziomego paska kart u góry ekranu, panel boczny z ułożonymi pionowo kartami jest rozwiązaniem, któremu warto dać szansę. Może odkryjemy, że to właśnie rozwiązanie dla nas? Nie warto jednak robić niczego na siłę. Czasem przyzwyczajenia trudno zwalczyć, a czasem walczyć z nimi nie ma sensu. Jeśli nie odczujemy zalet nowego rozwiązania, najzwyczajniej wróćmy do starego, sprawdzonego, tak aby korzystanie z przeglądarki internetowej było dla nas wygodne i proste.