Jednym z dużych problemów z kupowaniem ubrań online jest rozmiar. Ponieważ nie można przymierzyć ubrań, a rozmiary nie są tak jednorodne, jak powinny być (nawet jeśli pochodzą od tego samego producenta), kupowanie ubrań w sieci ma pewne ograniczenia. Możliwość zwrotu ubrań jest konieczna, ale nie jest rozwiązaniem, ponieważ traci się czas na kupowanie, przymierzanie i zwracanie ubrań.
I branża o tym wie. Dlatego pracują nad rozwojem aplikacji, które skanują ciało, dzięki czemu można zamówić odpowiednie rozmiary dla swoich wymiarów. Dzięki tym aplikacjom zakupy online byłyby łatwiejszym i przyjemniejszym doświadczeniem, gdyż zapomnielibyśmy o rozmiarach europejskich, brytyjskich, amerykańskich itp.
Dla przemysłu tekstylnego aplikacje te zmniejszyłyby koszty wysyłki, ponieważ nie byłoby już zamawiania dwóch różnych rozmiarów u sprzedawcy i zwracania jednego z nich do sklepu. Mniej ubrań trafiających do kupującego to niższe koszty wysyłki. Mniejsza liczba zwrotów oznacza niższe koszty odbioru.
Dodatkowo dzięki informacjom przesyłanym przez klientów o ich rozmiarach producent wiedziałby, które rozmiary sprzedają się lepiej i jakie są najczęściej spotykane wśród ich nabywców, co przynosi korzyści produkcji w obu aspektach.
Duży wpływ na kupujących i sprzedających
Przemysł tekstylny zrozumiał, że ta zmiana nie jest tylko kwestią poprawy doświadczenia użytkownika, ponieważ jeśli ta technologia stanie się popularna, wygeneruje decydującą zmianę w sposobie, w jaki kupujemy ubrania. Napędzając zakupy w sieci, poprawiłoby to przychody i marże sklepów internetowych i wywarło presję na sklepy fizyczne. Więcej o przemyśle tekstylnym i trendach w modzie przeczytasz w http://www.alestyl.pl
Skanowanie 3D
Dolina Krzemowa już to zauważyła, sądząc po liczbie start-upów uruchamiających swoje aplikacje do skanowania ciała w 3D. W tej chwili niektóre pozwalają na wykorzystanie aparatów telefonów komórkowych do tworzenia obrazów użytkowników poprzez serię selfies 2D, ale postęp przyspiesza. Inne firmy już testują technologie pomiaru kamerą laserową, które zwiększają dokładność. I nie powinno się to wydawać odległe, bo producenci urządzeń mobilnych już badają tę możliwość.
Dziś może to być zbyt kosztowna technologia, aby włączyć ją do wszystkich urządzeń mobilnych, ale jak ze wszystkim innym, ewolucja technologiczna może sprawić, że stanie się ona rzeczywistością w krótszym czasie niż obecnie się szacuje.