Domowe biuro – co jest w nim potrzebne?

Coraz więcej firm, a także pracowników przekonuje się, że praca zdalna jest możliwa i może mieć wiele korzyści. To także chleb powszedni freelancerów. Jak urządzić domowe biuro, by niczego w nim nie zabrakło?

Miejsce do pracy w domu powinno być ergonomiczne, zapewniać wszystko, co potrzebę, a także gwarantować możliwie największą ciszę i prywatność. Idealnie jest, gdy dysponujemy osobnym pomieszczeniem, które możemy przeznaczyć na gabinet. To jednak w polskich mieszkaniach należy do rzadkości.

Domowe biuro – znajdź na nie dobre miejsce

Kluczową sprawą jest, aby domowe biuro zapewniało prywatność i możliwość skoncentrowania się na pracy. Dlatego, jeśli nie mieszamy sami, kącik do pracy w domu musi znajdować się z dala od szlaków komunikacyjnych (czyli np. najkrótszej drogi z salonu do kuchni), możliwie najdalej od miejsca, gdzie inni domownicy oglądają telewizję, rozmawiają przez telefon, słuchają radia czy zajmują się hałaśliwymi domowymi czynnościami, jak zmywanie naczyń i pranie.
Gdzie urządzić miejsce do pracy? Pełen życia salon w wielu przypadkach nie będzie optymalny. Trudno też w nim ukryć fotel biurowy i biurko z mnóstwem sprzętu i kabli, które niekoniecznie pasują do zamierzonego wystroju.
Jeśli w salonie jest przez większość dnia cicho (mieszkasz samotnie lub domownicy do swojej pracy i szkoły wychodzą), możesz wkomponować w jego kąt, np. we wnękę, kącik biurowy ze stylowymi meblami i miejscem na dyskretne przechowywanie. Jeśli wielkość i układ pomieszczenia na to pozwalają, dobrym pomysłem będzie częściowa ścianka działowa, parawan lub drzwi przesuwne jak do szafy w zabudowie.
Jeżeli jednak w pomieszczeniu cały czas coś się dzieje, lepszym miejscem na domowe biuro będzie sypialnia. Pamiętaj tylko, żeby biurko ustawić tak, by współpracownicy podczas wideorozmów nie oglądali twojej pościeli. Jeśli planujesz w najbliższym czasie remont mieszkania, a pracujesz lub chcesz pracować w domu, to nie zapomnij uwzględnić odpowiedniego kącika na biurko.

Co musi się znaleźć w domowym biurze

Tak jak w biurze o ergonomiczne meble dba pracodawca, tak w domu musimy najczęściej zaopatrzyć się w nie sami.
Kluczowy dla naszego komfortu jest wygodny fotel biurowy. Zapewniający prawidłowe podparcie mebel uchroni nas przed bólami pleców, a także pomoże utrzymać prawidłowe ułożenie przedramion i nadgarstków. Ważne jest, aby wszystkie elementy fotela były dopasowane do naszych proporcji ciała. Dlatego gdy nie mamy okazji się do siedziska przymierzyć, a nasz wzrost odbiega od uśrednionego, najlepszym wyborem będą regulowane fotele biurowe.
Jeśli chodzi o biurko do pracy, istotna jest jego wysokość, ale również wielkość blatu, która zaspokoi nasze potrzeby. Nowością i wartym uwagi urozmaiceniem są biurka do pracy na stojąco oraz z regulowaną wysokością. Niektóre osoby zamiast tradycyjnego krzesła wybierają także klęczniki biurowe lub piłki do siedzenia, które pomagają wzmocnić mięśnie kręgosłupa. Najlepiej jednak różne urządzenia do siedzenia stosować wymiennie, aby nie zmuszać ciała do nadmiernego wysiłku ani nie trwać nieruchomo w jednej pozycji.
Inny ważny element domowego biura to miejsce na bieżące dokumenty oraz przechowywanie. Niektóre prace wymagać będą zabezpieczenia poufnych papierów, a nawet gdy to nie jest wymóg konieczny, warto zaopatrzyć się w szafkę na kluczyk. Taki kontener biurowy zabezpieczy twoją pracę przed ciekawskimi dziećmi oraz przed przypadkowym zgubieniem lub zabrudzeniem.
Jeżeli na miejsce do pracy w domu wykorzystujesz wnękę, możesz zabudować ją od góry półkami i zamykanymi szafkami. Dobrym pomysłem jest także regał z dostępem z obu stron, który nie tylko pomieści biurowe segregatory i odrobinę domowych dekoracji, ale także odgrodzi nieco strefę pracy od miejsca na odpoczynek w pozostałej części mieszkania.

Aranżacja wnętrz uwzględniająca miejsce do pracy zdalnej być może stanie się stałym elementem naszych domów i naszego życia. Warto zaplanować wszystko z głową, aby pracowało nam się komfortowo i wygodnie oraz aby życie wszystkich domowników nie kolidowało ze sobą w różnych funkcjonalnych sferach.