WiFi vs kabel sieciowy Ethernet

Zasadniczo, istnieją dwa sposoby łączenia się z internetem, poprzez WiFi lub poprzez kabel Ethernet. Przynajmniej są to dwie główne opcje dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Sieci WiFi stały się powszechne w naszych domach, miejscach pracy i miejscach rozrywki. Jednak połączenie bezprzewodowe nie jest najbardziej odpowiednie we wszystkich przypadkach, pomimo pojawienia się nowych standardów WiFi, które znacznie poprawiają wydajność. Z tego powodu zamierzamy porównać połączenia przewodowe i bezprzewodowe, aby zobaczyć zalety i wady każdego z nich.

WiFi vs kabel sieciowy Ethernet

Korzystanie z kabla Ethernet jest znacznie szybsze niż korzystanie z połączenia WiFi. Jest to jasne i proste. Według badań, WiFi marnuje średnio 65% Twojego łącza. Przeciętne łącze 100 Mb/s to około 36 Mb/s rzeczywistej prędkości, a przeciętne łącze 200 Mb/s to około 100 Mb/s. A nowe standardy WiFi, takie jak 802.11ac, oferują maksymalną przepustowość 866,7 Mb/s. Oczywiście, mówimy o teoretycznych maksymalnych prędkościach, ponieważ istnieje wiele aspektów, które pogarszają wydajność WiFi:

Zakłócenia, odległość i przeszkody: wszystkie te czynniki pogarszają wydajność połączenia i pogarszają jego jakość. Na przykład, fale elektromagnetyczne z innych urządzeń, takich jak telefony bezprzewodowe i inne urządzenia gospodarstwa domowego, mogą zakłócać połączenie. Również odległość, internet nie będzie działać tak dobrze 50 metrów od routera, jak 10 metrów od niego. Również ściany, w zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą tłumić sygnał w dużym stopniu.

Kanały i nasycenie: Kanał wykorzystywany przez połączenie WiFi może być współdzielony przez połączenia innych sąsiadów. Takie nasycenie zubaża wydajność, dlatego zawsze zaleca się poszukiwanie najlepszego możliwego kanału.

Kabel może z łatwością zapewnić przepustowość 10 Gb/s przy użyciu standardu Cat.6. Ale na tym nie koniec. Kilka miesięcy temu pojawił się pierwszy kabel ethernetowy Cat.8 z obsługą prędkości 40 Gbps. Ale nawet z kablami Cat.5e można uzyskać przepustowość 1 Gb/s bez problemu. Ponadto, jego wydajność jest stabilna i spójna, ponieważ nie ma na nią wpływu tak wiele czynników. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo podłączyć kabel Ethernet, polecamy artykuł wyjaśniający tę kwestię.

Kiedy korzystać z WiFi, a kiedy z kabla sieciowego Ethernet?

Nadszedł czas, aby zdecydować, kiedy każdy rodzaj przesyłu danych jest najbardziej odpowiedni. Kiedy tylko jest to możliwe, lepiej używać kabla, ale są pewne urządzenia, które na to nie pozwalają. Mówimy tu o smartfonach. Kwestia dotyczy laptopów, komputerów stacjonarnych i innych urządzeń sieciowych.

Jeśli chcemy przesyłać pliki z maksymalną prędkością pomiędzy urządzeniami, kabel sieciowy ethernet będzie najbardziej odpowiedni. W tym przypadku nie ma znaczenia prędkość, z jaką mamy zakontraktowany dostęp do Internetu, dlatego będziemy dążyć do uzyskania maksymalnej wydajności z kabla. Istnieje kilka przykładów, w których użycie kabla jest najbardziej odpowiednie:

  • Serwery NAS lub współdzielone dyski twarde w domu.
  • Serwery streamingowe takie jak Plex czy Kodi, gdzie zależy nam na najwyższej jakości obrazu (nawet 4K) przy możliwie stabilnej pracy.